26 marca 2024

Świętujemy 15 lat wspierania przedsiębiorczości: sukces programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców

Komisja Europejska z dumą obchodzi 15. rocznicę programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców (EYE).

To przełomowa inicjatywa, która ma na celu kształtowanie przyszłości przedsiębiorczości w całej Europie. EYE wspiera współpracę międzynarodową, wzbogaca umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i napędza innowacje.

Program zapewnia nowym i potencjalnym przedsiębiorcom wyjątkową okazję do międzynarodowej wymiany, której celem jest wcielenie innowacyjnych pomysłów w rzeczywistość. Pomaga nie tylko pokonać początkowe przeszkody związane z zakładaniem i prowadzeniem firmy, ale także ułatwia internacjonalizację MŚP i partnerstw biznesowych. Uczestnicy zdobywają bezcenne szkolenia w miejscu pracy i rozwijają swoje umiejętności w zakresie przedsiębiorczości poprzez współpracę z doświadczonym przedsiębiorcą-gospodarzem za granicą, trwającą od 1 do 6 miesięcy. UE oferuje wsparcie finansowe na pokrycie kosztów podróży i utrzymania, zapewniając dostępność.

Doświadczeni przedsiębiorcy przyjmujący korzystają ze świeżych perspektyw i umiejętności, jakie wnoszą zmotywowani nowi przedsiębiorcy. Współpraca ta otwiera drzwi do odkrywania innowacyjnych pomysłów, które mogą rozwijać ich firmy, umożliwiając internacjonalizację, dostęp do nowych rynków i tworzenie nowych partnerstw, jeszcze bardziej zwiększając ich przewagę konkurencyjną.

Do tej pory w ramach programu powstało prawie 12 000 wymian biznesowych w ponad 45 krajach. Rok 2023 odnotował historyczny rekord z liczbą ponad 5000 wniosków, co świadczy o ogromnym sukcesie programu. Program EYE cieszy się dobrą opinią – 98% nowych przedsiębiorców poleca go, a 92% uczestników utrzymuje kontakt po wymianie.

Program jest wspierany przez szeroką gamę organizacji pośredniczących w całej Europie.

Komisja Europejska w dalszym ciągu angażuje się w ulepszanie programu EYE w przyszłości, dbając o to, aby nadal wspierał on wschodzących przedsiębiorców i przyczyniał się do tworzenia odpornego i innowacyjnego europejskiego ekosystemu biznesowego.

Aspirujących przedsiębiorców i doświadczonych właścicieli firm zapraszamy do przyłączenia się do tej kwitnącej społeczności i stania się częścią historii sukcesu EYE.

Więcej informacji na temat składania wniosków lub uczestnictwa można znaleźć na stronie internetowej programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców www.erasmus-entrepreneurs.eu