Erasmus Dla Młodych Przedsiębiorców
Początkujący i doświadczeni przedsiębiorcy
Nabór ciągły

Program “Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców”, finansowany przez Unię Europejską, jest transgranicznym programem wymiany kierowanym zarówno do tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę w biznesie, jak i tych, których przedsiębiorstwa prowadzą od kilku lat.

Dzięki projektowi początkujący przedsiębiorcy mają szansę uczyć się od tych, którzy stworzyli prężnie działające firmy, a doświadczeni przedsiębiorcy zyskują okazję, by nawiązać cenne międzynarodowe kontakty i otrzymać wsparcie w realizowanych projektach.
Wymiana trwa od 1 do 6 miesięcy i realizowana jest na terenie Państw Uczestniczących przy wsparciu lokalnych punktów kontaktowych.

Jak można skorzystać z programu Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców?
Uczestnicząc w programie, możesz:

Jako Młody Przedsiębiorca (New Entrepreneur, NE)

• zyskać możliwość współpracy z doświadczonym przedsiębiorcą z Twojej branży,
  • zdobyć praktyczną wiedzę na temat prowadzenia własnej działalności,
  • zgłębić zagadnienia takie jak: marketing, sprzedaż, księgowość, relacje z klientami, finansowanie,
  • otrzymać feedback na temat Twojego biznesplanu,
  • poznać inne rynki, wzorce kulturowe i organizacyjne oraz sposoby funkcjonowania firm w innym Państwie Uczestniczącym,
  • nawiązać międzynarodowe kontakty,
  • otrzymać wsparcie finansowe Komisji Europejskiej,
  • udoskonalić swoje umiejętności językowe.

Jako Doświadczony Przedsiębiorca (Host Entrepreneur, HE)

• uzyskać możliwość współpracy z młodym, zmotywowanym przedsiębiorcą przez okres od miesiąca do pół roku,
  • poznać nową perspektywę dla swojego projektu biznesowego,
  • stworzyć komunikację w języku angielskim lub innym języku europejskim dostosowanym do potrzeb rynku zagranicznego,
  • wykorzystać takiego partnera do przeprowadzenia badań na rynku, z którego pochodzi, by przekonać się, czy są tam dla Ciebie szanse działania,
  • sprawdzić możliwości internacjonalizacji Twojego przedsięwzięcia,
  • pozyskać lokalnego partnera podczas wchodzenia na nowy rynek,
  • znaleźć nowe kanały dotarcia do klientów,
  • bezkosztowo znaleźć utalentowanego członka swojego zespołu.
Jakie kryteria należy spełnić?

Uczestniczyć w projekcie możesz wtedy, gdy:

• masz poważne plany założenia firmy lub prowadzisz własną firmę nie dłużej niż 3 lata,
  • dysponujesz projektem lub pomysłem na działalność w formie gotowego biznes planu, przebywasz na stałe w Polsce,
  • wykazujesz motywację i chęć współpracy z doświadczonym przedsiębiorcą z innego Państwa Uczestniczącego,
  • zgadzasz się na poniesienie kosztów pobytu za granicą przekraczających wysokość stypendium UE.

F.A.Q.
Na jak długo można zaangażować Młodego Przedsiębiorcę z zagranicy w swojej firmie?
Od 1 do 6 miesięcy (także online)

Czy moja firma (Host) ponosi jakieś koszty w związku z udziałem w projekcie?
Nie, Młody Przedsiębiorca otrzymuje grant z UE i firma Hosta nie jest obciążona żadnymi kosztami.

Czy jako Host muszę pomóc młodemu przedsiębiorcy w formalnościach związanych z przyjazdem do Polski (podróż, zakwaterowanie etc.)?
Nie, przedsiębiorca przyjmujący odpowiedzialny jest jedynie za realizację wcześniej ustalonego planu wymiany (zadania dla Młodego Przedsiębiorcy).

Młody Przedsiębiorca przyjechał do mnie na 3 miesiące. Czy istnieje możliwość przedłużenia jego pobytu, jeżeli współpraca jest owocna?
Tak, po wcześniejszym powiadomieniu Fundacji MOST.

Kto przydziela Młodego Przedsiębiorcę do Hosta? Czy jest to punkt kontaktowy czyli Fundacja MOST?
Nie, decyduje o tym sam Host.

Jeżeli po pierwszych rozmowach z Młodym Przedsiębiorcą stwierdzę, że jednak nie odpowiada mi ta osoba, to czy nadal muszę ją przyjąć do mojej firmy?
Nie, można z zrezygnować z przyjęcia przedsiębiorcy, ale musi to nastąpić przed ustaleniem planu wymiany (draft commitments).

Czym jest draft commitment?
Jest to plan wymiany, w którym Młody Przedsiębiorca oraz Host opisują szczegółowo rodzaj współpracy i zadania zaplanowane na okres wymiany.

Czy muszę dostarczać raporty z wymiany?
Tak, przedsiębiorca przyjmujący jest zobowiązany do przesłania raportu w połowie wymiany oraz po jej zakończeniu. Fundacja udostępni wzór raportu do uzupełnienia.

Jak pandemia wpłynęła na program?
Rejestracja do programu jest otwarta, a nabór jest prowadzony na bieżąco. Z powodu pandemii wprowadzono możliwość wymiany zdalnej od 1-3 miesięcy i późniejszej kontynuacji stacjonarnie w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Ile osób mogę, jako Host, przyjąć jednocześnie do mojej firmy?
Można przyjąć tylko jedną osobę na wybrany okres. Po zakończeniu jednej wymiany można rozpocząć kolejną.
do koordynatora
projektu