08.01.2018

Liliana Wiadrowska – moje doświadczenia z EYE w Słowenii

Jak wybrać odpowiedniego hosta? Czy Słowenki lubią modne ubrania, a studenci w Słowenii jedzą zdrowiej?

Tego dowiecie się z relacji Liliany Wiadrowskiej na temat wymiany w ramach Erasmusa dla Przedsiębiorców! Od pomysłu na sklep internetowy z odzieżą, do właścicielki sklepu z odżywkami polskich marek i dystrybutora kosmetyków.

Początkujący Przedsiębiorca: Liliana Wiadrowska, elblążanka. Kraj wymiany Słowenia. Branża handel. Obecnie współpracuje z lokalnymi przedsiębiorcami w zakresie badań rynku, analizy konkurencji jak i doradztwa biznesowego w zakresie marketingu, logistyki i zaopatrzenia w ramach współpracy Polska – Słowenia. Z pasji – właścicielka sklepu internetowego z odżywkami polskich marek potreningu.si obecnie zajmuje się wdrażaniem na słoweński rynek kosmetyków marki BINGOSPA pod adresem odpraviticelulit.si

 

Moje doświadczenia z EYE

Co zyskała Pani dzięki wyjazdowi na Erasmusa dla Przedsiębiorców?
Udział w programie przede wszystkim otworzył mi drzwi do wielu kontaktów biznesowych, możliwość poznania rynku, przeszczepienia niektórych rozwiązań zaczerpniętych z przedsiębiorstw w Polsce na rynek słoweński, dostrzeżenie różnic kulturowych przekładających się na preferencje zakupowe klientów, znajomość języka oraz zabezpieczenie finansowe na pierwsze 4 miesiące wymiany i rozkręcania biznesu.
Zdecydowanie największym osiągnięciem było samodzielne otwarcie firmy w Słowenii 1 lipca 2017r, a także osiągnięcie pierwszych przychodów pod koniec tego miesiąca.
Komu poleciłaby Pani program Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców? 
Zachęcam przede wszystkim osobom, które chcą otworzyć firmę w kraju wymiany, ale także tym, którzy mają podobny biznes do tego prowadzonego przez potencjalnego hosta. Odradzam tym, którzy traktują wymianę tylko jako przygodę i możliwość podróżowania.
Na co należy zwrócić uwagę wybierając przedsiębiorcę do współpracy?
Polecam zwracać uwagę na kraj przedsiębiorcy, znajomość języka, doświadczenie w tym obszarze na którym nam zależy.
Powinni się uzupełniać jak Yin i Yang. Podczas poszukiwania przedsiębiorcy należy uważać, by przedsiębiorca szukał raczej partnera do interesów i wymiany doświadczeń a nie traktował Początkującego Przedsiębiorcę jako tanią siłę roboczą, której będzie zlecał część obowiązków. Otrzymałam kilka takich propozycji i je odrzuciłam. Czas młodego przedsiębiorcy jest drogocenny!
Moja wymiana w Słowenii miała charakter wspólnego uczenia się i wspierania z korzyścią dla obu stron i wierzę, że właśnie tak to powinno wyglądać.
Jak ewoluował Pani pomysł na biznes w trakcie wymiany? 
Kiedy pisałam swój biznes plan byłam przekonana, że branża odzieżowa z wysokojakościowymi wyrobami polskich dostawców będzie strzałem w dziesiątkę. O jak bardzo się myliłam! Zdałam sobie z tego sprawę, gdy uczestniczyłam gościnnie w uroczystości rozdania dyplomów w Szkole Wyższej i jako gość byłam jedną z najlepiej ubranych osób na sali. Polki uwielbiają sukienki i styl natomiast… W Słowenii największą popularnością cieszą się leginsy… Leginsy do szkoły, leginsy na zakupy, leginsy do kościoła itp, itd. Niestety również na tej uroczystości zdażyły się leginsy… Gotową stronę internetową i towar na szczęście udało mi się sprzedać Pani z Lublany. W stolicy sytuacja wygląda inaczej niż w mniejszych miastach. Niemniej jednak różnice między dbałością o wygląd Polek i Słowenek są znaczące.
Czy coś jeszcze zaskoczyło Panią w Słowenii? 
Bardzo pozytywnym zaskoczeniem była natomiast wszędzie obecna zdrowa żywność. Słowenia – zielony kraj Europy bardzo dba o swoją dietę. Pod tym względem Słowenia jest naprawdę dobrym miejscem do życia. Szeroka gama produktów, konkurencyjne ceny jak i świadomość kupców są czymś co zdecydowanie pozwoli rozwinąć się firmom w tej tematyce. Słowenia jest też jedynym w Europie krajem, gdzie w trosce o jadłospis studentów państwo oferuje…. kupony na jedzenie w restauracji!
Każdy student ma do dyspozycji 20 elektronicznych kuponów miesięcznie, które może zrealizować w tańszych lub droższych restauracjach partnerskich płacąc od 1 do 4 euro za 3 daniowy obiad, a czasem nawet otrzymać posiłek za darmo! Szeroko korzystają z tego studenci z wymiany Erasmusa. Ja niestety kuponów już nie mam, ale miło wspominam poznawanie tego kraju <OD KUCHNI>.
Dziękujemy za podzielenie się swoimi doświadczeniami!