18 kwietnia 2020

Poznaj sturtupy V rundy ALS akcelerowane przez Fundację MOST

Trwa piąta, ostatnia już runda Akademickiej Ligi Startupów. Fundacja MOST pracuje w niej z czterema firmami. Jeśli nie mieliście okazji uczestniczyć w kick-offie akceleracji, to przedstawiamy Wam zakwalifikowane projekty, w których zaangażowani są współpracujący z Fundacją doradcy należący do MOSTmentors.

MakeGrowLab

Firma pracuje z mikroorganizmami w celu produkcji o obiegu zamkniętym surowców, które mogą być m.in. alternatywą dla tworzyw sztucznych w opakowaniach i tekstyliach. Wszystkie produkty bazują na technologii wzrostu biomasy. Głównym produktem technologii jest SCOBY packaging material. Firma testuje także materiał TransLate – wegańską alternatywę skóry naturalnej. Firma jako pierwsza wprowadziła biocelulozę jako rozwiązanie opakowaniowe. Sprzedaje tekstylia na bazie biocelulozy sektorom mody i wyposażenia wnętrz w Europie. i USA.

Smarter Diagnostics 

Innowacja AI dla diagnostyki obrazowej w ortopedii i medycynie sportowej. Firma dostarcza oprogramowanie do automatycznej oceny ścięgna Achillesa (jedne z najczęstszych urazów) w badaniach Rezonansu Magnetycznego, z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji. Możliwość generowania obiektywnych i ustrukturyzowanych raportów zmniejsza obciążenie radiologów, zwiększa dostępność i wiarygodność diagnozy, oraz pozwala spersonalizować rehabilitację. Integracja z platformami RIS/PACS zapewnia szybkie wdrożenie.

Broomee Technologies 

Broomee to inteligentny system dedykowany transportowi zbiorowemu. Rozwiązuje problem wysokich kosztów transportu publicznego. Dzięki temu rozwiązaniu można obniżyć koszty operacyjne nawet o 15%, trzykrotnie zwiększyć wykorzystanie transportu zbiorowego, skracając czas oczekiwania na przejazd 5 razy. Dodatkowe korzyści to zwiększenie obszaru dostępności transportu o 70% i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Przejazdy odbywają się pojazdami, które cały czas poruszają się po określonym obszarze, zgodnie z zamówieniami dokonywanymi przez aplikację na smartfon. System łączy ludzi jadących w tym samym kierunku i optymalizuje trasy w czasie rzeczywistym.

Wege Siostry

Rodzinna firma produkująca roślinną alternatywę dla nabiału – sery na bazie orzechów nerkowca. Wytwarzane produkty są unikalną propozycją na rynku polskim – surowiec roślinny (orzechy) jest poddawany fermentacji przy wykorzystaniu tradycyjnych technik serowarskich, czego efektem są roślinne „serki”.